Dynia
Pojawia się na polach późnym latem i jest absolutnym dowodem na jego koniec. Pochodzi z ciepłego klimatu ameryki południowej, a jej owoce fachowo nazywa się… jagodami, chociaż rekordowy owoc warzył ponad 800kg. Choć kojarzy się nam głównie z ozdobami na halloween w domu i ogrodzie, a ma również inne ukryte zalety i zastosowania.
Występuje w ponad 20 gatunkach i które różni od siebie kolor, kształt i zapach. Jednak wszystkie jadalne odmiany posiadają 10 cech dla których naprawdę warto wprowadzić dynię do swojego jadłospisu w październiku i listopadzie.
- Wspomaga odchudzanie – dynia jest nie tylko niskokaloryczna, ale także lekkostrawna. Jej miąższ ma tylko 30 kcal w 100 gramach. Jest bardzo sycąca, posiada skrobię i węglowodany. Dzięki swojej zawartości błonnika wspomaga przemianę materii i tym samym odchudzanie.
- Poprawia wzrok i stan naszej skóry – dynia jest bogata w beta-karoten, który przekształca się w naszym organizmie w witaminę A wspomagającą widzenie. Szklanka ugotowanego miąższu pokrywa dwukrotnie dzienne zapotrzebowanie na wit. A.
- W przeciwieństwie do marchewki, dynia nie pobiera z gleby metali ciężkich.
- Jest bogata w witaminę C – dzięki niej można poprawić odporność organizmu i podatność na infekcje. Ułatwia również gojenie ran oraz złamań oraz wpływa pozytywnie na wytwarzanie kolagenu, co polepsza stan naszej skóry. Warto gotować dynię al dente w małej ilości wody, aby zachować jak najwięcej wit. C. Innym sposobem jest też starcie jej na surowo i połączenie z jabłkiem oraz cynamonem.
- Podczas gotowania nie traci swoich właściwości w przeciwieństwie do wielu warzyw i owoców. Można ją więc smażyć, dusić, gotować i piec. Ważne jednak by po zakupie przechowywać ją w chłodnym i suchym miejscu. Im jest ciemniejsza tym ma więcej karotenoidów – zwykle zmienia kolor po 8-12 tygodniach. Dyni Hokkaido nie trzeba obierać ze skóry, dzięki czemu zachowuje ona jeszcze więcej składników odżywczych.
- Pomaga chorym na nadciśnienie – dynia bogata jest w potas, który reguluje prawidłowe ciśnienie krwi. Pozbawiona jest także całkowicie sodu, który negatywnie wpływa na leczenie nadciśnienie. Dzięki pektynom, czyli błonnikowi obniża także stężenie cholesterolu.
- Usprawnia pracę nerek – szczególnie dzięki pestkom.
- Poprawia nastrój dzięki zawartym mikroelementom i witaminom.
- Dostarcza minerały i witaminy niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.
- Wspomaga pracę wątroby – miąższ stymuluje wydzielanie żółci, działa więc łagodząco na przewód pokarmowy i wątrobę.