Historia rajstop
Z pewnością nie będzie dla Was niespodzianką, że podobnie jak obcasy i pończochy, o których pisaliśmy we wcześniejszych postach, rajstopy również zostały stworzone z myślą o mężczyznach.
Ich pierwotną funkcją na początku XI wieku było wspomaganie prawidłowego krążenia nóg i ochrona przed zimnem. Ze względu na swą cenę i materiały z jakich były wykonywane szybko stały się symbolem arystokracji i nieodłącznym elementem ubioru mężczyzn na salonach. Produkowano je wówczas wykorzystując umiejętność obróbki jedwabiu. Z biegiem lat rajstopy używane w takiej formie zostały zastąpione przez spodnie. Rewolucję w historii rajstop przyniósł dopiero XX wiek.
W latach 20 XX wieku rajstopy (a dokładniej pończochy, połączone z majtkami) coraz częściej zaczęły pojawiać się w damskich szafach. Kilkanaście lat później, w 1938 roku, firma Du Pont wprowadziła na rynek tzw. "nylon", czyli pierwsze włókno syntetyczne, które reklamowano jako: "odporne jak stal i delikatne jak pajęcza sieć". Na początek wprowadzono go do sprzedaży tylko w kilku sklepach. Właśnie wtedy samo słowo "nylon" stało się powszechną nazwą rajstop w języku angielskim. Już w pierwszym roku po tym, gdy rajstopy trafiły na sklepowe półki, bardzo szybko zaczęły być przedmiotem pożądania.
Aktorka komediowa Phyllis Diller śpiewała: "Kobiety pragną mężczyzn, kariery, dzieci, przyjaciół, luksusu, komfortu, niezależności, wolności, szacunku, miłości i tanich pończoch, które nie będą się zsuwać". W historii rajstop przełomowym wynalazkiem były tzw. "Panti-Legs", których autorem był naukowiec Allen Gant w 1959 roku. Były one połączeniem pończoch i majtek. Jednak ograniczenia techniczne związane z ich produkcją nie pozwalały na masową sprzedaż. Mimo to wraz ze zmieniającą się modą same rajstopy nie musiały długo czekać na czasy swojej świetności. Do ich ogromnej popularności przyczyniły się przede wszystkim rewolucja seksualna i minispódniczki, a co za tym idzie - trend na eksponowanie nóg.
Jednym z ważniejszych punktów zwrotnych było pojawienie się rajstop wykonanych z koronki w latach 80 XX wieku. Tym samym rajstopy z lycrą zaczęły dominować na rynku amerykańskim i stawały się coraz popularniejsze w Europie. Zaledwie kilka lat później, po roku 1990, stały się liderem rynku (około roku 1995 stanowiły już 50 proc. produkcji i sprzedaży).
Dziś, kiedy nie mamy już problemu z dostępnością i ceną rajstop, które produkowane są we wszystkich wzorach, kolorach i rozmiarach pozostaje nam tylko jeden dylemat – które wybrać.