Jak chronić się przed kleszczami?
Wraz z wysokimi temperaturami obudziły się kleszcze. Są malutkie, szybkie i skutecznie atakują z ukrycia. Czyhają na nas podczas wiosennych pikników i leśnych wypraw w trawie i na liściach roślin nie tylko poza miastem. Przedstawiamy kilka sposobów, dzięki którym unikniesz ugryzień kleszczy.
Dlaczego kleszcze są groźne?
Te niepozorne pajęczaki roznoszą wiele groźnych chorób, wśród których znajdują się m.in.: borelioza, wirus kleszczowego zapalenia mózgu, anaplazmoza granulocytarna, babeszjoza, dur powrotny, tularemia i na tym nie koniec... Dwie pierwsze choroby są dla człowieka najgroźniejsze i mogą skończyć się nawet śmiercią. Odsetek kleszczy, które są zakażone boreliozą, jest dość duży i wynosi od kilku do kilkudziesięciu procent w zależności od regionu. Znacznie mniej jest zakażonych wirusem kleszczowego zapalenia mózgu. Niestety nie ma szczepionki przeciwko boreliozie, ale można się za to zaszczepić przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu. Lepiej oczywiście zapobiegać niż leczyć, dlatego stosuj się do rad, które znajdziesz poniżej.
Kryj ciało
To najprostsza i najbardziej podstawowa metoda ochrony przed kleszczami. Wybierając się do lasu, na piknik czy podczas pobytu na terenach, na których możemy spodziewać się obecności kleszczy, musimy pamiętać o szczelnym osłonięciu skóry ubraniem. Noś czapki z daszkiem, długie rękawy, długie spodnie, wysokie skarpety oraz pełne, okrywające buty. Podczas upałów taki strój może wydawać się nie do zniesienia nie tylko dla ciebie, będzie stanowił skuteczną barierę także dla kleszczy, które nie znajdą dogodnego miejsca, by się przyczepić.
Stosowanie preparatów
Dla zapewnienia skutecznej ochrony używaj specjalnych środków odstraszających kleszcze. Specyfiki z wysoką zawartością substancji, które zdezorientują owady dostępne są na wyciągnięcie ręki w wielu sklepach. Preparaty takie rozpyla się na ubranie i odsłoniętą skórę. Przez kontakt z nimi kleszcze nie są w stanie dostrzec atrakcyjności celu. Pamiętaj, że preparaty nie dają stuprocentowej gwarancji, choć zdecydowanie pomagają nam ochronić ciało.
Obejrzyj się
Bez względu na wszystkie stosowane środki ochrony, po każdym powrocie z obszarów, na których mogą występować kleszcze, dokładnie obejrzyj całą swoją skórę. Szczególną uwagę zwracaj na nogi, pachy, pachwiny, skórę za uszami i fałdy skórne. Jeśli mimo wszystko znajdziesz kleszcza, który już zdążył się wkłuć, najlepiej usunąć go pęsetą w całości, uważając, by nie chwytać i nie ściskać jego miękkiej części. Pamiętaj, że im szybciej zareagujesz, tym lepiej.