Krótki przewodnik po etykietach kosmetyków do opalani
Pogoda zachęca do opalania. Niestety, Twoja skóra nie podziela tego entuzjazmu. Podpowiadamy, jakie kosmetyki na lato wybierać i czym kierować się podczas zakupów.
Czym są UVA i UVB?
By dobrze zrozumieć tajemnicze znaczki na etykietach kosmetyków do opalania trzeba zacząć od podstaw. Promienie UVB to te, które najbardziej odczuwamy latem na skórze. Choć stanowią jedynie 5% docierającego do Ziemi promieniowania ultrafioletowego, to właśnie one odpowiedzialne są za poparzenia słoneczne. Promienie UVA są praktycznie nieodczuwalne i obecne przez cały rok, bez względu na pogodę. Ich działanie nie jest tak podstępne, jak promieni UVB, ale wnikają w skórę głębiej i są odpowiedzialne z niszczenie kolagenu a co za tym idzie również za starzenie skóry.
Chroń się przed UVA!
jaki kosmetyk uchroni Cię przed promieniami UVA? W skrócie – ten, na którego etykiecie znajdziesz symbol PA. Z pewnością spotkasz się z oznaczeniami PA+, PA++, PA+++ – zasada jest prosta, im więcej plusów, tym większa ochrona. Jednak z uwagi na to, że system ten nie jest powszechnie przyjęty, choć stosują go takie marki jak Dior, warto znać również inne oznaczenia świadczące o pełnej ochronie przeciwsłonecznej. Będą to na przykład broad spectrum czy full spectrum.
Wszystkim znane SPF
Na opakowaniach kremów z filtrem najczęściej znajdziesz oznaczenie SPF, czyli Sun Protection Factor. W zależności od numerka występującego po SPF oznaczenie określa stopień ochrony, jaki daje dany filtr. Upraszczając – im wyższy SPF wybierzesz, tym dłużej możesz przebywać na słońcu. Na przykład SPF 30 wydłuża bezpieczny czas wystawiania skóry na słońce 30 razy. Uważaj – nie zwalnia Cię to jednak z powtarzania aplikacji kremu po każdej kąpieli oraz co dwie godziny!
Jaki filtr wybrać?
Pierwsza i najważniejsza zasada, którą powinnaś się kierować przy wyborze kosmetyku na lato, jest taka, że im masz jaśniejszą karnację oraz im silniej reagujesz na słońce, tym wyższego filtru powinnaś używać. Blondynki i osoby o rudych włosach i jasnej karnacji najczęściej szybko ulegają poparzeniu, dlatego u nich opalanie powinno zaczynać się nawet z filtrem SPF 30. Jeżeli Twoja cera jest śniada lub oliwkowa, możesz używać filtrów SPF 20 lub nawet SPF 15. Określenie fototypu skóry da Ci wiedzę na temat tego, jak bardzo jesteś narażona na poparzenia, jak długo możesz przebywać na słońcu i jakich środków ochronnych powinnaś używać.