Noworoczne postanowienia – jak je określić, by wytrwać?
Jeszcze przed sylwestrem wielu z nas ma listę postanowień noworocznych. W nowym roku czeka nas dieta, ćwiczenia, oszczędzanie, ciężka praca… Brzmi znajomo? Przeczytaj artykuł, by dowiedzieć się, jak formułować noworoczne postanowienia.
Sprecyzuj
Dieta cud, regularne treningi, nauka języka obcego, awans w pracy – to cele, które częściej niż kiedykolwiek przychodzą nam na myśl przed zmianą daty na kolejny rok. Żeby zrealizować postanowienia noworoczne czy jakiekolwiek inne, trzeba je jasno określić. Muszą być konkretne i nie zostawiać cienia wątpliwości ani miejsca na dowolną interpretację. To sprawi, że trudniej będzie się z nich wymigać. Jeśli wśród postanowień noworocznych zapiszemy „lepiej radzić sobie w pracy” bądź „zacząć jakąś dietę”, przy pierwszej nadarzającej się okazji stracimy te cele z oczu.
Policz i zmierz
Dobrze określony cel powinien być sformułowany tak, by można było w każdej chwili zmierzyć stopień jego realizacji. Musimy wiedzieć, kiedy ma się rozpocząć, przez jakie etapy przebiegać oraz kiedy zakończyć. Jeśli dotyczy diety, niech tą miarą będą kolejne dni lub tracone kilogramy. Jeśli dotyczy uprawiania sportu – kolejne treningi, przebiegnięte kilometry czy spalone kalorie. W mierzeniu postępów w drodze do celu bardzo pomocne okaże się prowadzenie dzienniczka, można też korzystać z dedykowanych temu aplikacji w telefonie – jest ich wiele, w tym sporo darmowych.
Ekscytuj się
Cel nie może być realizowany bez emocji. Zakochaj się w swoim celu, chciej go osiągnąć, znajdź motywację. Jeśli wyznaczone zadanie jest Ci obojętne jeszcze przed realizacją – odpuść je sobie albo przeformułuj tak, by stało się atrakcyjne. Chcesz schudnąć 5 kilogramów (sprecyzowałeś cel!), biegając codziennie po 10 kilometrów (policzyłeś i zmierzyłeś!)? Nic z tego nie będzie, jeśli od podstawówki nienawidzisz biegania, a sama myśl o nim sprawia, że szukasz wymówek. Wymień znienawidzoną aktywność na inną: pływanie, siłownię, fitness, jazdę na rowerze – musi Ci się chcieć realizować postanowienie!
Celuj wysoko, patrz realnie
Wiara potrafi przenosić góry, a motywacja czynić cuda, ale by osiągnąć cel, warto określić go realnie. Jeśli nigdy nie ćwiczyłeś, w ciągu trzech tygodni raczej nie przygotujesz się do maratonu. Jeśli chcesz odłożyć na podróż kwotę znacznie przewyższającą twoja pensję, nie zrobisz tego w miesiąc. Dobrze jest mierzyć wysoko, ale warto też patrzeć realnie. Wyznaczając sobie nierealny cel, narazisz się tylko na niepotrzebną frustrację. Musisz określić, czy masz czas, siłę, zasoby na realizację postanowienia. Inaczej – skończy się na planowaniu…
Trzymaj się terminów
Każda droga ma początek i koniec. Warto określić sobie przedział czasu, w którym cel ma być zrealizowany. Gdy skonstruujesz harmonogram, w którym widnieje nie tylko data początku i zakończenia realizacji postanowienia, ale również jego poszczególne etapy, będzie Ci łatwiej. Bez tego łatwo będzie wpaść w pułapkę odkładania realizacji na jutro, na po świętach, na później…
Najważniejsze: określić i wytrwać
Co roku układasz listę postanowień na kolejnych 12 miesięcy? Ale czy co roku prawidłowo je określasz? Sformułowanie celów jest pierwszym i najważniejszym krokiem do ich realizacji. Warto poświęcić temu uwagę, dokładnie przemyśleć, spisać, a potem… no właśnie – tu zaczyna się praca, wielka próba wytrwałości i charakteru. Co zrobić, by wytrwać? Codziennie stawiaj małe kroki, nie zniechęcaj się, nie poddawaj – rób swoje. Nie załamuj się, ani nie porzucaj wyzwań, gdy zdarzy się potknięcie. Cel nie traci ważności, gdy raz nie pójdziesz na trening czy zjesz posiłek po 18, ważne, by następnego dnia wrócić na drogę do realizacji postanowienia.