Domowe sposoby na stopy gotowe na plażę
Spacery po plaży lub promenadzie, piękne sandały lub buty na obcasie z odkrytą piętą. Niestety – nic tak nie oszpeci pięknego obuwia i stylizacji jak zaniedbane stopy. Czy pedicure zrobiony domowymi metodami może być równie efektywny, co drogie zabiegi w salonach? Oczywiście!
Domowy peeling to obowiązkowy punkt programu domowego SPA przed każdym letnim wyjazdem! Nasze stopy potrzebują odpowiedniej pielęgnacji - niestety regularne używanie kremów odżywczych nie wystarczy. Przede wszystkim musimy usunąć martwy naskórek. A w tym celu świetnie sprawdza się peeling. Wystarczy, że połączysz kilka składników w zaciszu swojej kuchni, a uzyskasz tani i skuteczny domowy produkt do stóp.
Do przygotowania takiego kosmetyku potrzebujesz substancji ścierającej (najlepiej w tej roli sprawdza się cukier) i nawilżającej (oliwy lub miodu). W domowych peelingach do stóp świetnie sprawdza się również cynamon. Ta przyprawa ma nie tylko miły zapach, który umili pielęgnacyjny zabieg, ale posiada także właściwości bakteriobójcze i antygrzybiczne. Każda z pań może przygotować taki przepis sama …lub skorzystać z naszych, sprawdzonych propozycji!
Sposób przygotowania:
Każdy peeling nałóż na stopy i masuj przez ok 10 minut.
Peeling makowo – cytrynowy:
- 1/3 szklanki maku - działanie ścierające, tak jak cukier lub sól
- 2 łyżki oliwy z oliwek - działanie nawilżające
- 2 łyżki soku z cytryny - rozjaśnia i zmiękcza naskórek
Cukrowo - miodowy:
- 1 łyżka cukru - działanie ścierające
- 1 łyżka cynamonu - działanie bakteriobójcze
- 1 łyżka płynnego miodu - działanie oczyszczające i wygładzające
Z oliwą i solą:
- 1 łyżka gruboziarnistej soli (działanie ścierające)
- 1 łyżka oliwy z oliwek (działanie bakteriobójcze)
Jednak pielęgnacja stóp nie musi sprowadzać się jedynie do wykonywania peelingu – pamiętajmy również o stosowaniu zmiękczających kąpieli i maseczek. Maseczkę, podobnie jak peeling do stóp można także przygotować w domowym zaciszu z prostych i naturalnych składników;
Maseczka owsiana do stóp
Cieszy się chyba największą popularnością wśród domowych maseczek. Do jej wykonania potrzebne będzie mleko i szklanka płatków owsianych, które zawierają mnóstwo cennych witamin. 1,5 szklanki mleka gotujemy na niewielkim ogniu. Następnie wrzucamy płatki, mieszamy i czekamy, aż powstała papka ostygnie. Nakładamy maseczkę na stopy i spłukujemy po 10 minutach.
Maseczka z siemienia lnianego do stóp
Jeśli stopy wyglądają na zmęczone, a skóra jest wyraźnie podrażniona, warto wykonać łagodzącą maseczkę z siemienia lnianego. Pół szklanki nasion zagotuj w wodzie, aż do uzyskania konsystencji kleiku. Do ciepłego wywaru dodaj następnie 3 łyżki oliwy z oliwek. Nałóż na stopy i owiń każdą z nich folią na ok. 30 minut, aby wspomóc działanie składników odżywczych. Na koniec maseczkę spłukujemy i nakładamy odżywczy krem.
Odświeżająca maseczka do stóp
Ta maseczka jest szczególnie polecana osobom zmagającym się z nadpotliwością stóp i ich nieprzyjemnym zapachem. Do jej wykonania potrzebujesz kilku listków mięty, ewentualnie rumianku, posiekanej natki pietruszki i ok. 6 łyżek twarożku (przechowuj go w lodówce). Papkę utworzoną przez wymieszanie powyższych składników nałóż na stopy na 20 minut. Następnie zmyj i nałóż krem do stóp.
Najprostszą metodą, która pozwoli zastąpić maseczkę, jest moczenie stóp w podgrzanej oliwie z oliwek, najlepiej z dodatkiem soku z cytryny lub miodu. Taka kuracja dodatkowo wzmacnia i regeneruje paznokcie u stóp. Jeśli akurat nie masz pod ręką składników potrzebnych do wykonania domowej maseczki, wykorzystaj odżywczy, tłusty krem. Nałóż przed snem grubą warstwę na wcześniej oczyszczoną skórę, a na to grube, bawełniane skarpety. Rano ściągnij skarpetki i wmasuj pozostałości kremu.