Jak dbać o nogi? Porady na ciepłe dni.
Sukienki, spódniczki i szorty – lato to czas, kiedy najmocniej eksponujemy nogi. Lecz nie każda z nas może poszczycić się idealną, nieskazitelną skórą... Opuchlizna, pajączki czy żylaki to przypadłości niezwykle powszechne wśród kobiet, szczególnie tych prowadzących siedzący tryb życia. Jak zapobiegać dolegliwościom ze strony nóg?
Siedząc przez osiem godzin w dusznym biurze, pod koniec dnia możemy mieć wrażenie, że nogi są opuchnięte, a żyły bardziej widoczne. Dzieje się tak, ponieważ pod wpływem sił grawitacji płyny ustrojowe opadają. Przez to na nogach pojawia się obrzęk, a nam doskwiera uczucie ciężkości i zmęczenia – stopy mogą wyglądać bardzo nieatrakcyjnie, a obuwie prawdopodobnie zaczyna mocno uwierać. Dlatego szczególnie teraz – latem - powinnyśmy dokładniej przyjrzeć się swoim nogom pod kątem nie tylko ich estetyki, ale przede wszystkim zdrowia. Często problemy z żyłami są dziedziczne, a walka z nimi bywa uciążliwa i nie zawsze przynosi pożądane efekty, dlatego tak ważna jest profilaktyka. A zdrowie i piękne nogi będą cieszyć oko przez długie lata! Jak dbać o nogi?
1. Wygodne obuwie
Dobre buty to podstawa. Nie tylko jeśli chodzi o garderobę, ale przede wszystkim zdrowie. Pamiętajmy, że te zbyt ciasne czy wykonane z tworzyw, które nie pozwalają na swobodę ruchu, lub klejone tanimi, śmierdzącymi, toksycznymi klejami nie są dobrym wyborem. Zwłaszcza jeśli wiemy, że mamy tendencję do zatrzymywania wody w organizmie. Prawidłowemu krążeniu krwi nie służą przede wszystkim wysokie obcasy, więc starajmy się sięgać po nie jedynie wtedy, kiedy istnieje taka konieczność.
2. Schudnij, jeśli twoja waga jest nieprawidłowa
Nadwaga i otyłość to jedna z najpoważniejszych przyczyn chorób nóg. W dodatku zaburzone krążenie negatywnie wpływa na nasze samopoczucie. Dlatego zdroworozsądkowo podejdź do kwestii swojej sylwetki. Kanony piękna lansowane w mediach to jedno, a zdrowie i dobre samopoczucie - drugie. Jeśli powinnaś, schudnij, twoje nogi - i całe ciało - zyskają nie tylko ładniejszy wygląd, ale przede wszystkim zdrowie!
3. Aktywność fizyczna
Nic tak nie zaburza pracy układu krwionośnego jak brak regularnych ćwiczeń! Pracę krwiobiegu odpowiedzialnego m.in. za zdrowie naszych nóg usprawni regularne spacerowanie, pływanie czy nordic walking. Warto pamiętać również o tym, że siedząca lub stojąca praca ma również olbrzymi wpływ na nasz wygląd i zdrowie. Dlatego staraj się co pół godziny, godzinę wstać od biurka, pochodzić, poruszać nogami, lub przeciwnie - jeśli pracujesz na stojąco - usiądź na chwilę, wykonaj kilka prostych ćwiczeń, które rozruszają nogi. Pozytywne efekty w przypadku opuchlizny nóg przynosi również odpoczynek z nogami uniesionymi do góry – pamiętaj że powinny znaleźć się powyżej linii serca. Po powrocie z pracy połóż się na około 20 minut z nogami uniesionymi tak, by kostki znajdowały się wyżej niż głowa, to powinno przynieść ulgę zmęczonym nogom.
4. Pomyśl o swojej diecie
Niektóre składniki twojej diety również mogą mieć wpływ na potęgowanie tendencji do opuchlizny nóg. Zmiana diety na lekkostrawną z pewnością nie zaszkodzi. Ponadto przeanalizujmy czy w naszym codziennym jadłospisie nie ma zbyt wielu produktów zawierających sól, która może mieć wpływ na zatrzymywanie wody w organizmie. Jeśli opuchliźnie towarzyszą również skurcze nóg, występujące podczas wysiłku fizycznego czy upału, może to świadczyć o niedoborze potasu, co jest częstą przypadłością osób będących na restrykcyjnych dietach odchudzających. W przypadku tendencji do pękania naczynek pomocne może okazać się również regularne przyjmowanie witaminy C, która wzmacnia i uszczelnia naczynia krwionośne. Pamiętaj jednak, aby później nie wystawiać się na słońce – nadmiar witaminy C i promieni słonecznych może spowodować pojawienie się nieeleganckich plam na skórze.
5. Unikaj wysokich temperatur
Wysokie temperatury nie służą osobom, które mają problemy z krążeniem i opuchlizną nóg. Jeśli ten problem cię dotyczy unikaj sauny, solarium i gorących kąpieli. A w upalny dzień możesz stosować żele lub spray'e do nóg o działaniu chłodzącym, które szybko przyniosą ulgę. Lub po prostu postaw na zimne kompresy i kąpiele.